Podlahy dřevo třívrstvé

 

            Podlahy dřevo celomasivní

    Prodej, pokládka parket a dřevěných podlah  

Parkety jsou klasika, která přetrvá věky. Jistě jste již navštívili nějaký zámek, kde se i parketám obdivují návštěvníci po dlouhá staletí. V dnešní době si lze vybrat z mnoha druhů dřevin tuzemských i exotických.


Dřevo a zase dřevo, tentokrát se zaměříme na dřevěné parkety, dveře, obklady stěn, schodiště a také dřevěné terasy. Moderní image a trend doby je návrat ke dřevu jako přírodnímu materiálu. Nové domy i starší rekonstruované objekty dostávají kabát z tohoto příjemného, teplého a staletím vyzkoušeného materiálu. I když je na trhu nepřeberné množství a výběr podlah, prim hrají jednoznačně dřevěné parkety.

    

    Poškrábání podlahy

Jak drápky psů a koček, tak jemné kamínky přinesené na obuvi mohou být příčinou poškrábání podlahy – nemůžete-li bez svého čtyřnohého přítele existovat, lze tento problém vyřešit povrchovou úpravou dřevěných parket proti poškrábání. Stejný problém musíte vyřešit také v případě, že jste vybrali podlahu s nižší tvrdostí a máte nábytek na kovových nohách – na ně je nutno opatřit měkké například filcové náplasti. Barevné rozdíly v odstínech podlahy jsou po čase způsobeny působením UV slunečního záření, tyto rozdíly budou patrny na začátku, do roka se však sjednotí.

 

    Tvrdost parket

Pro svoji tvrdost a dlouhou životnost, pocit tepla a příjemného pocitu z nich je investice do dřevěných parket dobrou volbou. Podle stupnice Johanna Augusta Brinella, je udávána tvrdost dřeva. Tento švédský inženýr navrhl a sestavil zařízení ke zjišťování tvrdosti. Tvrdost se zkouší s ocelovou kuličkou o průměru 10 mm, která se na předepsanou dobu tiskne předepsanou silou. Tento otisk, který kulička zanechá, se změří a tím se zařadí do stupnice tvrdosti. Tvrdší dřevo = vyšší hodnota na stupnici.

Borovice – 1,6  Olše – 2,1  Bříza – 2,6  Javor evropský – 3,0  Ořech – 3,4  Třešeň – 3,6  Dub – 3,7   Buk – 3,8  Jasan – 4,0  Merbau – 4,9  Sucupira – 5,6  Jatoba – 7,0.

 

    Vhodnost výběru parket

Podle tvrdosti parket je tedy vhodné vybírat je do jednotlivých místností. Například do ložnice, která je méně zatěžována, jsou vhodné parkety s hodnotou 1,6 a oproti tomu do kanceláře a jiného komerčního prostoru je lepší volit parkety s tvrdostí co nejvyšší. Blíže se podíváme na tři druhy parket.

Celomasivní parkety – jsou prkna vyrobená z jednoho kusu dřeva o různých délkách. Rozlišují se hotové dílce, které se jen položí nebo polotovary, které se ještě na místě brousí a prochází povrchovou úpravou. Vícevrstvé parkety – jsou na sebe lepené dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné, hovoříme o vylepšené klasické parketě, která má protitah a tím je stabilnější. Exotické dřevěné podlahy – jsou oblíbené díky svému vzhledu, tyto exklusivní parkety si můžete vybrat jako mozaikové dílce nebo masivní parkety. Korkové podlahy – nejsou přímo z dřeva jako kmenu, ale jsou vyráběny z kůry korkového dubu. Ta je loupána cca jednou po deseti letech, stáří těchto stromů je až 200 let. Protože korkové podlahy nedrží roztoče, jsou velmi vhodné pro alergiky. Životnost je o něco nižší asi 25 let. Povrch korkové podlahy se do ošetřit jako olejovaná, lakovaná nebo PVC. Nesnáší vodu.

 

    Životnost dřevěných parket

Za několikanásobně vyšší životnost dřevěné podlahy oproti ostatním si sice připlatíme, ale budeme na výsost spokojeni. Po mnoha letech ji dokonce můžeme nechat zrenovovat a bude zase jako nová.

Specialisté z oboru prodeje i pokládek podlah Vám poradí s jejich výběrem i údržbou. Klasická údržba tkví v obvyklém vysávání prachu a občasném vytření dobře vyždímaným mopem. Speciální skvrny vyžadují také speciální přípravky na dřevěné podlahy, které seženete v drogerii. Pro dlouho trvající krásu nové dřevěné podlahy by měl její majitel dbát na správnou vlhkost a teplotu, které se pohybují mezi 55 až 65 % a 18 až 23°C. Dřevěná podlaha může mít životnost až 30 let i více.

 

    Vrzání dřevěných parket

Vrzání perket je již v dnešní době odstaněno. Vrzání, které je označováno jako kročejový hluk. Tomuto problému lze předejít dokonalému vyrovnání povrchu před pokládkou parket. Podle Evropských norem je odchylka možná jen maximálně 3 mm. Pro dokonalé zabránění rezonančních mezer se také parkety mohou lepit celoplošně, aby mezery nevznikly.